نقش شركت‌های دانش‌بنیان دراقتصاد مقاومتی تاریخ ثبت : 1394/06/09
طبقه بندي : ,,
عنوان : نقش شركت‌های دانش‌بنیان دراقتصاد مقاومتی
خلاصه : نویسنده: حجت ‌الاسلام‌ غلامرضا مصباحی‌ مقدم تنظیم و ویرایش: سایت الگوها
متن مقاله :

ملت ایران كه پس از پیروزی انقلاب همه‌ی موانع را پشت سر گذارده، در آستانه‌ی دستیابی به دانش‌های بسیار پیشرفته با تهاجمی روبه‌رو شده است كه جلوگیری از پیشرفت بیشتر ایران را به هر نحو ممكن هدف قرار داده است. در این برهه‌ی حساس اگر بنا باشد نظام جمهوری اسلامی عقب‌نشینی كند، یقیناً حد توقفی برای این عقب‌نشینی نخواهد بود، بلكه باید در همه‌ی عرصه‌های دانش نوین عقب‌نشینی كند.

در این برهه دشمنان ما تنها به دنبال جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای نیستند، زیرا تمام تحلیل‌ها و اطلاعات خودشان نشان می‌دهد كه ایران به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است. علاوه بر این، امروز كشورهای پیشرفته كه به دانش‌های نوین دست پیدا كرده‌اند و دنیا را به وسیله‌ی این دانش‌های پیشرفته در قبضه‌ی قدرت خودشان گرفته‌اند، جهان را به دو اردوگاه كشورهای بسیار پیشرفته و كشورهای عقب‌مانده تقسیم كرده‌اند تا دائماً این كشورها را وابسته به خود نگهدارند.

نظام جمهوری اسلامی طی سی‌وسه سال گذشته مسیر دستیابی به دانش‌های نوین را پیموده و این علوم را یكی پس از دیگری در اختیار ‌گرفته است. دانشمندان جوان ایرانی به طور جدی در پی دستیابی به این دانش‌ها هستند و بحمدالله به مراحل خوبی از آن دست یافته‌اند و مسیر برای آنها هموار شده است.

فشارها و تحریم‌های اقتصادی مانند تحریم بانك مركزی و تحریم فروش نفت متوجه این هدف است كه مانع از پیشرفت‌های پیاپی ایران در دستیابی به دانش‌های نوین گردد. اقتصاد مقاومتی دقیقاً در چنین شرایطی معنی می‌یابد. یعنی در شرایطی كه كشور تحت تهاجم اقتصای است و متقابلاً به دنبال مأیوس كردن دشمن از دستیابی به نقشه‌هایش است.


تجربه‌های گذشته

تجربه‌های گذشته ثابت كرده كه ما می‌توانیم در قبال این تهاجم دشمن مقاومت كنیم. ما در دوران دفاع مقدس با این‌كه دستمان خالی بود و همه‌ی كشورها به كمك صدام آمده بودند، توانستیم با مقاومت هشت ساله‌ی خود به جایی برسیم كه دشمن را مجبور به شكست و پشتیبانان او را دچار یأس كنیم. آنها ناگزیر شدند بدون این‌كه دستاوردی داشته باشند، این جنگ را خاتمه دهند.

در اقتصاد مقاومتی هم ما باید همان مسیر مقاومت در دوران دفاع مقدس را دنبال كنیم. یعنی باید بتوانیم با تكیه بر امكانات داخلی، نیروی انسانی، سرمایه، سرمایه‌گذار و امكاناتی كه در زمینه‌های كشاورزی، صنعت و معدن و تجارت در كشور وجود دارد و نیز با اتكا به خداوند و استفاده از ظرفیت‌های كمتر استفاده شده مانند شركت‌های دانش‌بنیان، در برابر فشارهای جدید مقاومت كنیم و این دوران گذار را به‌سلامت بگذرانیم.

شركت‌های دانش‌بنیان در حكم واسطه‌هایی بین شركت‌های علمی و پژوهشی هستند كه فناوری‌های نو را تولید می‌كنند. این شركت‌ها با ابتكاراتشان مرزهای فناوری را گسترش می‌دهند. شركت‌های دانش‌بنیان با اتكا به این دانش نو، دانش را به فناوری تجاری، كالا و تولید تبدیل می‌كنند و امكان عرضه‌ی آن را در داخل و خارج كشور فراهم می‌آورند.

 

تجاری‌سازی علم

در قانون برنامه‌ی پنجم توسعه پیش‌بینی شده كه كشور تا پایان این برنامه ۰۰۰. ۲۰ شركت دانش‌بنیان داشته باشد. رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان اخیرشان اشاره فرمودند كه این عدد می‌تواند بیشتر از این هم بشود. امروز بحمدلله تعداد قابل توجهی از این شركت‌ها شكل گرفته و ما می‌توانیم دانش‌های جدید را به فرآورده، كالا تبدیل كنیم و آنها را تجاری‌سازی نماییم. برای این كار لازم است ما مراحل زیر را بپیماییم:

اولاًخودمان را از محصولات این فناوری‌های جدید مستغنی كنیم تا از اتكا به كالاهای خارجی بی‌نیاز شویم.

ثانیاًباید بتوانیم خود دانش را تجاری‌سازی كنیم. به این معنی كه افراد بااستعداد كشورهای مسلمان و كشورهای جهان سوم را كه نمی‌خواهند زیر پرچم استكبار جهانی باشند، به ایران دعوت كنیم تا با گذراندن دوره‌های تحصیلی، دانش به آنها انتقال پیدا كند و این علوم از دست چند كشور پیشرفته‌ی خاص غربی خارج شود.

ثالثاًباید محصولات این شركت‌های دانش‌بنیان را تجاری‌سازی كنیم. یعنی علاوه بر این‌كه این كالاها در عرصه‌ی داخل مورد استفاده قرار دهیم، در عرصه‌ی بین‌المللی هم به عنوان یك رقیب قدرتمند عرضه كنیم. از آن‌جا كه معمولاً تولیدات داخلی ما می‌تواند ارزان‌تر از تولیدات كشورهای پیشرفته‌ی صنعتی به بازارهای جهانی عرضه شود، ما می‌توانیم با عرضه‌ی این محصولات نیاز كشورهایی را تأمین كنیم كه این نیازشان سبب وابستگی آنها به كشورهای صنعتی شده است. به این ترتیب می‌توانیم از وابستگی آنها بكاهیم و موجبات ارتباط و تعلق خاطر آنها به جمهوری اسلامی و ملت ایران را فراهم آوریم.

منبع: دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

تصویر :
تعداد نمایش : 320 <<بازگشت