مدیریت جهادی مکمل اقتصاد مقاومتی تاریخ ثبت : 1394/06/09
طبقه بندي : ,,
عنوان : مدیریت جهادی مکمل اقتصاد مقاومتی
خلاصه : نویسنده: محمدجعفر شفیعی
متن مقاله :

    مدیریت جهادی تأمین کننده و لازمه اقتصاد مقاومتی است .

اقتصاد مقاومتی واژه ای که با درایت حکیمانه مقام معظم رهبری برای خنثی کردن دشمنی نظام سلطه در بعد اقتصادی جنگ نرم لحاظ گردیده است.

در واقع جمهوري اسلامي ايران که با شعار نه شرقي نه غربي پابه عرصه  نهاد و بدین ترتیب مسير ترقي و پيشرفت خود را طي نمود و به عنوان الگويي در دنياي امروز براي كشورها و ملت هاي آزاده دنيا تبديل شده  به همین خاطر، مورد هجمه امپرياليسم جهاني به سرکردگی آمريكا و صهیونیسم بین المللی قرار گرفت و نظام سلطه از هر گونه كوششي در جهت تضعيف ايران مبني بر دست برداشتن از خواسته هايش، فروگذار نكرده و نخواهد كرد که مهمترین آنها جنگ تحمیلی، براندازی نظام از طریق گروهک ها و ایادی خود در داخل و خارج از کشور و تحریم های ننگین آمریکا در طی چهار دوره می باشد.

با این وجود، انقلاب اسلامی در طی این سال ها به پیشرفت هایی در سایه خودکفایی در تولید محصولات و سلاح های استراتژیک، دستیابی به فناوری های نوین، راه اندازی ماهواره، پیشرفت های پزشکی و دارویی و ... دست یافته است که  این توفیقات در نتیجه ايستادگي در برابر ظالمان و قدرتهاي استكباري زورگو بوده و تبلور عینی مقاومت این ملت  است که الان بخشي از سياست تغيير ناپذير ايران در همه اين سال ها بوده و شده ا ست.

امروز ، مسئولان باید خود را پرچمدار اين انديشه بدانند و سياست ها خود را در اين عرصه پيش ببرند،  زیرا این ملت راهی را انتخاب کرده اند که در آن را  ادامه راه انبیا می دانند و می دانند که « ان مع العسر یسرا» و این عده ای  الهی است که تحققش حتمی است.

ملت ایران شاگرد مکتب انبیا و ائمه اطهار هستند و یقین دارند که شعب های زمانه از ظرف زورگویان زمان بسر آمدنی است و با عبور از پیچ تاریخی باید منتظر پیروزی های روشن در بدر و خیبر باشند.

 از این رواست که مقاومت را با جان و دل می خرند و در پشت سر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به حرکت روبه جلوی خود ادامه می دهند.

 اینها کلید واژه هایی هستند که رهبر معظم انقلاب اسلامی می خواهد ما را به آنها رهنمود کند که اگر ما می خواهیم مقاومت کنیم بایستی به مکتب دینی مان که پر از تجربیاتی است که هر کدام گشاینده فصل جدیدی بر رویمان در این نبرد نابرابر  و در واقع تحقق بخش مسئولیت مکتبی انقلاب اسلامی.

امروز  ما بایستی بر اساس بایسته ها و داشته های دینی مان به مبارزه برویم. بر این اساس ما پس از این همه تجربه در این سال ها بایستی به فکر تدوین یک اقتصادی باشیم که حرکت در آن ضمن تأمین نیازهای دنیوی، الگوی اقتصادی متعالی و الهی در دنیا باشد. در واقع این همان اقتصاد مقاومتی است. مهمتر آنکه در اقتصاد مقاومتی هم تلاش اجر الهی دارد و هم دشمن شناسایی شده است و این جهاد در عرصه اقتصاد است.

اقتصاد مقاومتی آرمان نیست بلکه برنامه ای است برای رسیدن به آرمان. این اقتصاد یک تجربه تاریخی موفق مقاومت اقتصادی را پشت سر گذاشته و الان می خواهد برنامه تهاجم را تدوین کند که مانع از فشار اقتصادی در تبدیل به شدن به فشار سیاسی از سوی دشمنان است. رسیدن جمهوری اسلامی به این عرصه از اقتصاد نشان بهره برداری و شناخت درست از فرصت ها، تهدید ها و نقاظ ضعف و قوت کشور ایران در عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که به فرصت استراتژی مقاومت رسیده است.

تدوین اقتصاد مقاومتی در شرایط پیش آمده در محیط بین الملل در عرصه سیاست و اقتصاد امری اجتناب ناپذیر برای کشور است و یک الگو تلقی می شود. چرا که از یک طرف امروزه شاهد به گل نشستن سفینه مکتب های سیاسی- اقتصادی لیبرال و نئولیبرال به عنوان نظام های پیشرو در دنیا هستیم و از سوی دیگر با تدوین این الگوی اقتصادی کشور را در مقابل تمامی تهدیدات سیاسی و اقتصادی بیمه خواهد نمود و زمینه پیشرفت و رفاه مردم فراهم می شود. بدین ترتیب، ارایه اقتصاد مقاومتی که برگرفته از فرهنگ اسلام و تجربه تاریخی انقلاب اسلامی در طول 34 سال است، می تواند راهگشا باشد .می طلبد جمهوری اسلامی با کمک متخصصان حوزه و دانشگاه در جهت تدوین آن بر بیایند و از این رهگذر ضمن معرفی رسالت انقلاب اسلامی به دنیا، الگوی اقتصاد اسلامی به عنوان جایگزین اقتصاد سرمایه سالار شکست خورده و کلیه الگو های اقتصادی مادی گرا و مادی زده، در دنیا مطرح شود.

با ملاحظات پیش گفته می توان بیان کرد که این حرکت آغاز شده است . مجموعه تلاش هایی که اکنون در راستای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حال انجام است، با تکیه  بر تجربیات انقلاب اسلامی ایران در شرایط گوناگون سه دهه گذشته، نقش موثری در پیاده سازی این مهم ایفا خواهد نمود.

بنابراین، مسئولان کشور برای تدوین و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی باید ضمن شناخت و درک موقعیت کشور، عزم خود را جدی تر کنند تا با بهر ه گیری از منابع خدادادی و ظرفیت های محیطی و جغرافیایی، توانمند سازی نیروی انسانی، اتکا به تجهیزات ساخت داخل و ... ، نیازهای اقتصادی، صنعتی و علمی کشور را را با تکیه بر دانش مراکز تحقیقاتی و پژوهشی تأمین کنند. این مهم بدست نمی آید مگر با مدیریت درست و کارآمد و همچنین بازنگری در ساختارهای اقتصادی و مالی و مهمتر از همه نگاه آمایشی به محدودیت ها و ظرفیت های کشور است چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی که لازمه آن مدیریت جهادی است. مدیریت جهادی تأمین کننده و لازمه اقتصاد مقاومتی است و در واقع مکمل اقتصاد مقاومتی است که تلاش در عرصه اقتصاد را به عنوان تکلیف و ابزاری برای سربلندی ایران اسلامی و رسیدن به حیات طیبه می داند.

تصویر :
تعداد نمایش : 359 <<بازگشت